Nakliyenin Madrabazları !

tavsiye evden eve nakliye firmaları

İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Bursa, Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’de şehir içinde ve şehirler arasında eşya taşımak adına kurulmuş çok sayıda kurum vardır. Bu kurumların bir kısmı uzun zamandır hizmet veren şirketler iken, sektöre yeni başlamış kurumlar daha fazla sayıda olduğu görülmektedir. 

1900′ lü yıllarda ev taşımak için kurulan firmalar o yıllarda daha zor şartlarda iken günümüzde hemen hemen herkesin yapacağı bir iş haline gelmiştir. Tam anlamı ile bir kamyon alarak evden eve nakliye şirketi olarak web siteleri açarak hizmet verdiğini öne süren çok sayıda kişi vardır. Bu kişiler her geçen yıl daha da artış göstermiş ve bu sorun içinden çıkılmayacak bir hal almıştır.

Evden eve nakliyat şirketlerinin yetki sahibi olması ve yetki belgelerine sahip olmaları gereklidir. Maalesef ki günümüzde çok eski şirketler dışında buna uygun nitelikle olan taşımacılık şirketleri yok denecek kadar az sayıdadır.

Öyle ki ev taşıma işinin elemanı olan veya şirketlerin web taşarım için anlaştığı bilişim şirketleri tarafından ele geçirilen sektör artık herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sektör haline gelmiştir. Hal böyle olunca şikayetler de artık göstermiş, müşteri memnuniyetinden önce kazanç elde etmek daha önemli hale gelmiştir.

Şikayetlerin sebebi aslında komisyoncu kişilerin devreye girmesi ile olmuştur. Komisyoncu kişiler ise aslında işin tam ederini ve yöntemini bilmeden piyasanın çok altında fiyat teklifi vererek kamyonculara işi komisyon karşılığı satması ile olmuştur. Son yıllarda komisyoncular ise fazla sayıda olarak tüm Türkiye’de görülmektedir.

Komisyoncular ve Kamyonetçiler

Nakliyat komisyoncuları
Nakliyat komisyoncuları

Komisyoncu ve kamyonetçilerin artış gösterme sebeplerinin en başında yer alan teknoloji, bir çok yararının yanı sıra zararlarının da açıkça yaşandığı açıkça görülmektedir. İnternette bir web sitesi tasarlayarak kendilerini yıllardır bu sektörde hizmet veren kurumsal şirketler gibi göstermek bir yana bir de müşteri ağzından memnuniyet yazılarını sitelerine ekleyerek ev ve ofis taşımayı en iyi şekilde görsellerle destekleyerek müşterilere sunarak müşterinin kaliteli bir hizmet alacağı algısı yaratırlar.

Kurumsal bir firma imajı, yıllardır hizmet vermenin kazandırdığı deneyimi müşterilere sunarak aslında var olmayan geniş araç filolarını ve işinin ehli olan personelleri ile size tam anlamı ile ‘evet bu evden eve nakliyat firması evimi, eşyalarımı zarar vermeden taşıyabilir hatta fiyat olarak da ekonomik bir teklif’ cümlesini kurdururlar. Amaçlarına da ulaşmışlardır ve sizleri müşterileri olarak hizmet verirler, kamyoncular kendileri verir hizmeti fakat komisyoncular maalesef ki öyle değil..

Evden eve nakliyat için açılmış olan platform sitelerinde veya sosyal medya da açılmış olan nakliyeciler gruplarında sizlerin eşyalarını cüzi miktarlar karşılığında rast gele nakliye işini yapan kişiler, kurumlar, kamyonetçilere satarlar. Eğer ki şanslı iseniz karşınıza iyi bir kamyonetçi veya firma denk gelir ve eşyalarınıza ya az zarar vererek ya da zarar vermeden taşırlar fakat şans sizden yana değil iseniz hiç hoş olmayan sonuçlar ile karşı karşıya kalmanız olası muhtemel.

Tavsiye Nakliyat Şirketleri

Komisyoncu ve kamyonetçi yerinde öncelikli olarak daha öce hizmet almış olan bir yakınınız var ise ve sizlere tavsiye edebileceği bir nakliyat firması var ise şanlısınız, eşyalarınız bildiğiniz bir şirket ile sigortalı bir şekilde taşınacaktır. Fakat tavsiyesini alabileceğiniz bir yakınınız yok ise İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile bir nakliye şirketi ile anlaşma sağlamak durumundasınız. Bu durumda nakliye firmasını detaylı bir şekilde araştırmalı, yalnızca tüketicilerin şikayet yazdığı web sitelerinden, forumlardan, sosyal medya hesaplarından, referanslarından fikir sahibi olacaksınızdır.

Yüz Yüze Görüşmek Şart!

nakliyat sözleşmesi
nakliyat sözleşmesi

İmkanınız var ise nakliye firmalarını ofislerinde ziyaret ediniz. Bu çok önemlidir. Çünkü daha önce bahsettiğimiz gibi aslında olmayan nakliyat firmalarını çok iyi bir şekilde pazarlayarak sizlere güven vermeyi hedeflerler. Sizler eşyalarınızı kime teslim edeceğinizi elbette bilmek istersiniz, muhakkak nakliyat firmalarının ofislerini ziyaret ederek nakliyat sözleşmesi yapmalısınız. 

Nakliyat sözleşmesi ile aksi bir durum ile karşılaşmanız durumunda elinizde var olan sözleşme ile haklarınızı arayabilirsiniz. Nakliyat sözleşmesi yok ise yapacağınız pek bir şey yoktur maalesef ki.. Maddi ve manevi değerlerinizi teslim ettiğiniz firmanın kim olduğundan emin olarak eşyalarınızı teslim ediniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir