İstanbul’dan İzmir’e Neden Taşınırlar? Kimler Taşınır?

İstanbul’dan İzmir’e Neden Taşınırlar?

İstanbul’dan İzmir’e Neden Taşınırlar? Kimler Taşınır? İstanbul; artık yaşanması güç olan ve her geçen gün nüfusun artış gösterdiği orantısız göç alan bir şehir olduğundan dolayı Egeye özellikle İzmir’e taşınmak herkesçe istenen bir hayal olmaya başladı. Evet baktığımız zaman İstanbul yoğun kalabalıkta boğulacağımız bir  şehir niteliğinde herkesçe fakat İzmir daha sakin daha huzur verebilen bir şehir olarak hafızalarımızda yer edinmiş durumdadır.

İzmir’e taşınmak için öncelikle bir iş bulmalıdır. Taşınmaya karar vermek elbette kolaydır, hemen hemen herkesin istediği bir hayaldir zaten bu, fakat taşınmaya karar vermeden önce ön hazırlık yapmak şarttır. İzmir’de yaşam koşulu oluşturmalı bunun içinde elbette iş listenin en başında yer alır.

Uygun bir iş bulmak listenin en başında yer alır.

Bunun için internet sitelerinden başvurular yapabilir veya çalıştığınız kurumun orada bulunan şubelerine geçişi talep edebilirsiniz. Bunun dışında alternatif olarak değenlendirebileceğiniz iş fırsatı olarak; İzmir ve İzmir’e çok yakın olan Manisa’dan yurt dışına iş yapan bir çok kurumsal firma mevcuttur.

İzmir’e Kimler Taşınır ?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz sene 16 bin 129 kişi İstanbul’dan İzmir´e taşındı. En yüksek göç oranı beyin göçü olarak belirtilir.

40 yaş üstü yönetici konumunda olan çalışanların %80 i İzmir’i tercih etmektedir. Kendileri ve eşlerinin öz geçmişlerini İzmir ve çevre illere göndererek iş arayışlarına giren yönetici sayısı azımsanacak sayıda değildir.

Öğrenciler eğitim sebebi ile geldikleri şehri sonrasında bırakıp gitmek istemedikleri ve orada oluşan yaşam standardını bozmamak adına orada işlerini kurup hayatlarını sürdürürler.

Öğrenci dışında bir memur kitlesi olarak göç edenler mevcuttur. Her yıl memur tayinleri ülkenin dört bir yanına dağılmaktadır. Fakat gönüllerin sultanı elbette ilk sıralarda yer alan İzmirdir.

İstanbul’dan İzmir’e Neden Taşınırlar? Kimler Taşınır? Sorularından Ziyade Birde Ne Zaman Taşınılır? Bakalım Birde;

İzmir’e taşınma zamanı bilirsiniz ki tayin dönemleri ( Ocak, Temmuz ve Eylül ayları) yoğun olarak taleplerin olduğu zamanlardır. Tayin dönemi dışında bir de yaz sezonunda taşınma zamanları taşınma talepleri yoğunlukta olmaktadır. Yaz dönemi çok fazla olan taşıma taleplerine oranla diğer sezonlar da taşıma talepleri azımsanacak sayıda değildir.