Doğu Ekspresi Hakkında

Doğu Ekspresi, Ankara’dan başlayan Kars’ta son  bulan 24.5 saat süren bir serüvendir. Evet serüven çünkü Doğu Ekspresinin tercih edilme sebebi seyahat ve serüvene çevirme fırsatı da muhakkak doğuyor. Doğu Ekspresi tercih edenler arasında çoğu genç olmak üzere her yaş grubundan yolcu bulmanız mümkündür. 24,5 saatlik serüvenin detaylarını aktarmaya başlayalım o halde..

Doğu Ekspresi Bilet Ücretleri Ne Kadar ?

Son zamanlarda popüler hale gelen tren yolculuğu kısa sürede biletleri tüketir hale geldi, düzenli bir hayatı olan mesai saatleri standart olan bir iş hayatına sahip iseniz hiç düşünmeden biletlerinizi ayırarak eğlenceli ve keyifli olan yolculuğunuza başlayın!

Aslında yolculuk yapacağınız kompartımana göre değişiklik gösterir.

Pulman: Yatar koltuklu vagon, kalabalık gruplar için tercih edilebilir ancak priz sorunu yaşayabilirsiniz çünkü yalnızca ortak kullanım alanı olan tuvaletlerde priz bulunuyor. Fiyatı 47 TL

Örtülü Kuşetli vagon: Karşılıklı iki koltuk üzerinde ranzaların olduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği, temiz çarşaflar veriliyor ve yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz, ortak kullanabileceğiniz tuvaletler mevcuttur. Fiyatı 61 TL

Yataklı vagon:  En çok tercih edilen vagonlar dır, ancak bunun için rezervasyonu önceden yapmak şart aksi taktirde yer bulmanız çok mümkün değildir. Özel lavabosu bulunan, mini buzdolabı, size özel rafların bulunması dışında en çok ihtiyacınız olan prizler mevcut. Yataklı vagonda 2 kişi kalırsanız kişi başı fiyat 96 TL, 1 kişi kalırsanız 2 kişilik kompartımanda tek kalıyorsunuz fiyatı 116 TL

Fakat TCDD, Doğu Ekspresi için indirimli bilet fırsatları sunuyor. Gidiş-dönüş biletleri, Genç Bilet (13-26 yaş arası gençler) alımlarında %20, öğretmenler, askeri yolcular, 60 yaş üstü yolcular, emekliler, basın çalışanlarına, en az 12 kişilik gruplara %20 indirim fırsatı sunuyor.

Doğu Ekspresi Yol Güzergahı

Ankara tren garından hareket eden Doğu EkspresiKırıkkaleKayseri Sivas ErzincanErzurum en son ise Kars’ta son buluyor. Ankara’da her gün 18:00’da hareket eden tren yaklaşık 24.5 saat süren yolculuktan sonra ertesi gün 18:30’da Kars’a varıyor. Ara duraklarda bir kaç dakika dururken ana duraklarda 10-15 dk kadar mola verebiliyor.

Trende Temel İhtiyaçları Giderme

Yemek: Yataklı vagonlarda bulunan mini barlarda ise, su, meyve suyu, iki çikolata, çubuk kraker bulunuyor. Genellikle yanında atıştırmalıklar ve sabah kahvaltısı götürmeyi tercih edenler çoğunlukla fakat trende de yiyecek bir şeyler bulmanız mümkün.

Trende bulunan yemekli vagonlar 4’er kişilik masalardan oluşan bir restoran mevcut, menüsü bulunuyor. Esnaf lokantasına oranları fiyatları biraz daha fazla diyebiliriz. Özel bir işletmeye ait olduğu için açılış kapanış saatleri müşteri talebine göre belirleniyor, menüde bulunan her şey mevcut değil. Sabah kahvaltısı sınırlı sayıda çıkıyor fakat herkesin tercihi olmamasından kaynaklı bitmiyormuş. Trende alkol satışı mevcut.

Bir gelenek haline gelen Erzurum durağında Çağ Kebabı siparişi verme! Erzurum istasyonununa yaklaştığınızda burnunuza gelen mis gibi çağ kebabını mutlaka tatmalısınız.

Kompartıman temizliği: Sefer öncesinde kompartımanlar temizleniyor. Kuşetli vagonlarda ise çarşaflar ütülenip, çarşaflar paketli olarak müşterilere veriliyor. Yataklı vagonlarda ise her sefer öncesi yataklar hazırlanıyor.

Güvenlik: Odalarda kapılar içeriden kilitlenebiliyor, ancak dışarıdan kilitlenmiyor maalesef ki..

Yataklı vagon, trenin sonunda olduğu için vagon girişinde kondüktör var ancak yine de restorana giderken değerli eşyalarınızı yanınıza almanızı ve kompartımanı ara ara kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kıyafet: Kış aylarında genelde tercih edilmesinden kaynaklı Kars’ta kış ayları çok soğuk -10 ile -40 dereceyi bulabiliyor bu sebeple içlik, eldiven, şapka, atkı, pantolon ve kalın montlar giymenizi tavsiye ederiz.

Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var Mı? 

Yataklı vagonlarda odanıza koyabiliyor fakat diğer vagonlarda bulunmuyor seyahat boyunca yanınızda taşıyorsunuz.

Evcil Hayvan Kabul Ediliyor Mu ?

Evet kabul ediliyor ancak yataklı veya örtülü kuşetli vagonlarda değil pulman vagonlarda yolculuk yapmanız gerekiyor. %50 indirimden faydalanabilirsiniz bilet için.

Öneriler

Mutlaka sabah güneş doğmadan kalkıp o muhteşem manzaraya şahit olun. Yemek ve atıştırmalık şeyler almalısınız. Çoklu priz almanız fazda sağlayacaktır.

Ne Zaman Yolculuk Yapılması Gerekli ?

Tercihlerin yoğun olduğu zaman daima kış sezonu olmuştur fakat doğunun yeşil yayla manzaraları eşliğinde yolculuk yapmak da keyifli olacaktır. Kış sezonu yolculuk için ocak-şubat ayları tercih edilirken yaz için mayıs-haziran ayları daha çok tercih edilmektedir.